ДУНАЙСЬКИЙ РЕГІОНАЛЬНИЙ ОФІС ВОДНИХ РЕСУРСІВ

NOTE: To use the advanced features of this site you need javascript turned on.

Главная
Програма «Тема Дня» (7 березня 2018 року) Друк

Загрози весняної повені

https://www.youtube.com/watch?v=CP7MKNa4EoM&app=desktop

 
Ірина Овчаренко для програми "Факти" Друк

Ірина Овчаренко для програми "Факти" телеканалу ICTV щодо підготовки до пропуску весняної повені у 2018 році

https://www.youtube.com/watch?v=9uer2ZAszQk

 
І. Овчаренко "Готуємось до весняної повені, дещо про заходи Держводагентства" Друк

Гідрометеорологічна обстановка, що склалася на території річкових водозборів України станом на сьогодні, дає підстави очікувати на формування на всіх річках держави цьогорічною весною вираженого і вищого за попередні роки весняного водопілля (чого не спостерігалося останніми роками).

За прогнозом Укргідрометцентру максимальні рівні води весняної повені 2018 р. на річках України передбачаються переважно близькими та вищими за минулорічні значення.
За максимальними рівнями водопілля 2018 року можна очікувати:
- вищим за норму на українській ділянці Дунаю, Західному Бузі та його притоках;
- близьким і дещо вищим за норму на Прип’яті та її притоках у Волинській області;
- вищими за норму на Верхньому Дніпрі, Дністрі, його гірських притоках;
вищими за норму на Десні, її притоках, притоках Середнього Дніпра, малих річках Київської, Житомирської обл.

За даними снігозйомки з початку стійкого холодного періоду до 5 березня в середньому по водозбору Дніпра до Києва випало 84 мм опадів (130% кліматичної норми). Такі погодні умови другої половини зими сприяли снігонакопиченню, інтенсивність якого збільшилася у третій декаді лютого. 
Суцільний сніговий покрив відмічається по всьому водозбору Дніпра до Києва. Його висота змінюється від 10 до 50 см, запаси води у ньому зменшуються у напрямку з північного сходу на південь і південний захід: від 80-100 мм (верхів’я Верхнього Дніпра і Десни) до 60-80 мм (середні частини басейнів Верхнього Дніпра, Десни) та 15-40 мм у басейні Прип’яті.
Об’єм повені прогнозується:
до Канівського водосховища вище 24 км3 (норма 25,4 км3) з максимальними можливими витратами 5000 м3/с.

Середні по водозборах запаси води у сніговому покриві дорівнюють (у міліметрах та відсотках норми максимальних снігозапасів):
• у басейні Дніпра до замикального створу Річиця 72 мм (107%)
• у басейні Прип’яті до замикального створу Мозир 35 мм (88%)
• у басейні Десни до замикального створу Чернігів 84 мм (131%);
• Дніпро до Києва 60 мм (115%).

Підстильна поверхня характеризується достатнім зволоженням метрового шару ґрунту (близько та більше за норму) та неглибоким його промерзанням (менше норми). 
Такий стан підстильної поверхні сприятиме середнім втратам тало-дощових вод; розраховані за гідрологічними моделями коефіцієнти стоку у період сніготанення можуть дорівнювати 0,4-0,5.
Стійкі льодові явища на річках басейну Дніпра та водосховищах каскаду утворилися значно пізніше середніх багаторічних строків і на каскаді водосховищ становить 10-30 см (менше норми на цю дату). 
Таким чином у басейні Дніпра вище Києва склалися умови для формування весняного водопілля, значно вищого за попередні кілька років за усіма елементами.

Пропуск льодоходу через водосховища дніпровського каскаду не повинен супроводжуватися негативними наслідками. 
Під час пропуску максимумів водопілля є ймовірність часткового затоплення заплавних територій, в т.ч. понижених ділянок прирічкових населених пунктів у верхів'ї Кременчуцького водосховища (Черкаська обл.) та на Дніпрі нижче Каховської ГЕС (в разі значних холостих скидів води).
Ймовірним є перелив води через переливні ділянки лівобережної дамби Бортничі-Вишеньки, затоплення лівобережної заплави між дамбою і корінним схилом долини Дніпра та понижених ділянок місцевих сільських доріг у заплаві, а також територій низькорозташованих об’єктів та приватних новобудов (в районі населених пунктів Гнідин, Вишеньки, Бортничі). 
Про можливість негативного впливу на зазначені території та вжиття відповідних заходів щодо їх мінімізації шляхом відкриття шлюзів лівобережної дамби Бортничі-Вишеньки буде попереджено органи місцевого влади.

У басейні Дніпра, протягом осінньо-зимового періоду водосховища працювали в режимі спрацювання і їх сумарний вільний об'єм становить 6,6 куб. км, що відповідає Правилам експлуатації.
Станом на початок березня на водосховищах дніпровського каскаду товщина криги становить 10-30 см.
ГЕС Дніпровського каскаду у першій половині березня 2018 року з поступовим спрацюванням Київського та Кременчуцького водосховищ. У другій декаді березня Каховське водосховище працюватиме у базисному режимі з максимально можливими витратами через ГЕС (2000-2100 м3/с)
Очікувані максимальні витрати води у басейні Дніпра будуть зменшені за рахунок акумуляції в каскаді Дніпровських водосховищ без негативних наслідків. 
Київське водосховище першим приймає повеневу воду, яка приходить з території Білорусії.
Вільна ємність Київського водосховища становить 0,6 куб. км і протягом березня ще буде збільшена. Зниження рівня по 1 см в день, для того щоб не допустити різких коливань рівнів. Це буде достатньою для зрізання очікуваних піків витрат повеневих вод та акумуляції їх об’ємів.
Очікувані рівні водопілля не несуть загрози житловим масивам і господарським об’єктам столиці.
Кременчуцьке водосховище є основною регулятором дніпровського стоку. Його вільна ємність становить 4,5 куб.км.

Потенційно небезпечний об’єкт у басейні Дніпра біля Києва - це мулові поля Бортницької станції. При проходженні повені 2018 року вони знаходяться поза зоною можливого затоплення.
Рівні води Дніпровських водосховищ дозволяють забезпечити стабільну роботу 24 водозаборів, у тому числі питних.
Вільна ємність каскаду дніпровських водосховищ є достатньою для прийому об’ємів повеневих вод.
У басейні р. Прип’ять
Станом на початок березня в басейні р. Прип’ять снігозапаси складають - 35 мм (в межах норми максимальних снігозапасів).
По водпосту Чорнобиль очікуються рівні води весняної повені у межах норми. З Адміністрацією зони відчуження розроблено спільний план заходів щодо пропуску весняної повені.

У басейні Дунаю в першу чергу особлива увага приділяється р. Тиса.
На даний час ситуація на річках стабільна, відмічається зниження рівнів води на річках Тиса, Латориця, Боржава.
При цьому продовжується робота стаціонарних насосних станцій, якими з початку року перекачано 27 млн. м3 надлишкових вод
На українській ділянці Дунаю внаслідок випадіння снігу на території держав вище за течією (Австрії та Румунії) можливе формування максимальних витрат вище середньорічних значень із можливим перевищенням небезпечних відміток (прогноз обсягів весняного водопілля буде надано Дунайською гідрометобсерваторією після 10 березня)
Придунайські водосховища наповнені на 91,2 %.
Аналіз водогосподарської та гідрометеорологічної ситуації показує, що на сьогодні загрози негативного впливу не має.
Для самоплинного заповнення Придунайських озер з 9.02.2018 р були відкриті шлюзи на озерах Китай, Кагул, Картал, Катлабух, Ялпуг-Кугурлуй.
З 23.02.2018 р. на водосховищах Придунав’я встановився льодостав, всі шлюзи працюють у закритому режимі.
Максимальні рівні води на р. Дунай зазвичай проходять у травні.
Агентством забезпечено постійний контроль за технічним станом водопропускних та водорегулюючих споруд, захисних дамб, аналіз ситуації щодо рівнів поверхневих вод.

На річках басейнів Дністра, Пруту та Сірету
Дністровське водосховище протягом останніх днів спрацьоване на 30 см, на водосховищі зберігається суцільний льодостав.
​Вільний об’єм Дністровського водосховища станом на 6 березня склав 322 млн. м3, що дозволяє забезпечити оптимальні умови пропуску повені та паводків на р. Дністер.
Протягом першої половини березня водосховище працюватиме на притокових витратах з поступовим наповненням у другій половині березня для акумуляції необхідного обсягу води при проведенні еколого-репродукційного попуску в пониззя Дністра.
Ймовірність формування низького водопілля у басейні Південного Бугу може негативно позначитися на екологічній, водогосподарській ситуації та якості води.
Саме тому, Держводагентством вживаються всі необхідні заходи щодо наповнення водосховищ та водогосподарських систем до проектних позначок у період формування весняної повені, для того щоб населення і галузі економіки були гарантовано забезпечені водними ресурсами протягом року.
У басейні Сіверського Дінця водосховища працюють згідно зі встановленими режимами, їх вільна ємність складає 15-20 % від проектної. Гідротехнічні споруди знаходяться у задовільному стані і водосховища планується заповнити до проектних позначок під час проходження водопілля.

 
С. Стрепетова "В ожидании большой воды" Друк
http://izmail.es/article/32398
 
С. Стрепетова "Измаильский райсовет оплатил экстренную расчистку канала Общественный" Друк
http://izmail.es/article/32328
 
С. Стрепетова "Проблемой бывшего нефтеотстойника под Рени займутся в области" Друк
http://izmail.es/article/32397
 
Вітаємо! Друк
pozd
 
Балка Гегеуца: пациент, скорее жив, чем мёртв Друк

http://izmail.es/article/32233

Лаборатория Дунайского бассейнового управления водных ресурсов впервые взяла воду на анализ в балке Гегеуца (отметим, что данная работа не входит в обязанности управления).

По словам заведующей лабораторией мониторинга вод Марии Комерзан, вода в балке (бывшей малой речке) Гегеуца загрязнена органическими веществами и нитратами, что свидетельствует о наличии смывов удобрений с рядом расположенных полей.
Кроме того, в воде отмечен высокий уровень минерализации – 4,2 г на литр. Но, как отметила специалист, такой показатель присущ практически всем малым речкам нашего региона (у некоторых он даже выше), что связано с составом наших грунтов.
Если говорить о Гегеуце в целом, то она находится в тяжелом состоянии, также, как и другие малые речки.
Почему вообще был поднят вопрос о состоянии данной речки? Дело в том, что она питает озеро Сафьяны. И в прошлом году, когда вода из канала Общественный не могла долгое время добраться до озера, подпитка осуществлялась за счет воды из этой балки. То есть мы можем говорить о том, что оживление Сафьян может осуществляться не только за счет реки Дунай.
Чтобы улучшить состоянии Гегеуцы, специалисты считают необходимым расчистить данную балку и обеспечить ей охранную зону, вдоль которой можно будет высадить деревья.

02.03.2018    Снежана Стрепетова

 
Владимир Егоращенко: "Нам главное - завести воду в плавни" Друк

http://www.izmail.es/article/32244

О необходимости расчистки канала Общественный в последнее время говорится немало. Проект по выполнению данных работ был заказан Старонекрасовским сельским советом в конце прошлого года. Однако по нему у жителей района и ряда специалистов возникают вопросы. Некоторые из них мы задали одному из разработчиков документации начальнику отдела водохозяйственных обоснований и природопользования института "Укрюжгипроводхоз" Владимиру Егоращенко.

Владимир Борисович, скажите, пожалуйста, на какой стадии в данный момент пребывает проект?
- Он полностью готов и находится в экспертизе. Мы приступили к нему 10 ноября и выполнили, можно сказать, в стахановские сроки. Отправили его на экспертизу 19 декабря.
Как так получилось, что вначале не был определен тот, кто должен оплачивать экспертизу проекта? Этот вопрос был поднят в Измаильской РГА совсем недавно, и там считают, что экспертизу должен оплачивать подрядчик…
- Дело в том, что в период, когда мы выполняли проект, был введен в действие закон Украины об оценке влияния на окружающую среду, в результате чего наш проект перешел в другую категорию. (Обидно, но закон вступил в силу буквально за день до сдачи нашего проекта). Соответственно изменилась стоимость экспертизы – более 34 тыс. грн. По нашей предыдущей договоренности она составляла 8 тыс. грн. Эту часть наш институт и внесет. Остальную сумму, насколько мне 
известно, выплатит районный совет.
Владимир Борисович, сметная стоимость проекта в 32 млн грн – довольно большая сумма. А что даст его реализация экосистеме Старонекрасовских плавней в реальности?
- Гарантированная глубина канала Общественный - полтора метра, это не позволит ему зарастать тростником. Сейчас ведь мы видим, что канал заиливается и зарастает. В канале неважная геология - то есть он проходит в грунтах, которые способствуют его оплыванию. Мы предлагаем ширину расчистки от 30 до 50 метров. Где грунт плотнее, там канал идет уже, где более рыхлый –  шире. Помимо того, что расчищенный канал позволит транспортировать воду в одном и другом направлении, осуществляя качественный водообмен с плавнями, в системе появится еще 6 гектаров чистого водного зеркала. Это большое преимущество для местных жителей, на канале можно будет ловить рыбу, отдыхать.
Почему по этому проекту канал доходит только до озера Лунг? Он не продолжается до Катлабуха…
- Когда мы обсуждали проект, то речь изначально шла о том, чтобы подать воду в Сафьяны, это 4,5 км. А до Катлабуха надо чистить еще 5 км, и это совсем другие деньги. Но тут надо подумать вот о чем: чем отличается канал Желявский, питающий Катлабух напрямую, от Общественного?  Желявский обвалован с обеих сторон, и вода, движущаяся по нему, не разливается, а поступает прямиком в Катлабух. При этом плавни остаются при своих интересах. В канале Общественный - совершенно другой подход: он заключается в том, что сразу наполняются водой Старонекрасовские плавни, а из них вода уже сама пойдет в Катлабух и Сафьяны. Нам, как разработчикам, ставилась задача интенсифицировать водообмен в плавнях, не стоял вопрос – довести канал до Лунга или еще куда-то конкретно. Даже если мы дойдем до Старой Некрасовки, это уже будет колоссальный результат. С моей точки зрения, можно расчистить все 19 км ериков в плавнях, но на это нет денег…
О каком объеме работ идет речь в рамках готового уже проекта?
- Расчистка 4 км 300 м канала, с выемкой 220 тыс. кубов грунта. Выброс грунта производится по обе стороны канала в шахматном порядке.
Это получается, 145 грн за куб извлеченного грунта. Дороговато… А использование какой техники предполагается?
- Можно, конечно, работать драглайном, и это выйдет ощутимо дешевле, но в таком случае шахматный порядок мы не обеспечим. Да и по времени это выйдет значительно дольше. Предлагаем задействовать ватермастер или земснаряд.
Насколько мне известно, ватермастер – редкий вид техники в нашем регионе…
- Да, в Одесской области их всего три. Но можно договориться с владельцем, я думаю.
Владимир Борисович, еще раз хочу уточнить в отношении озера Катлабух: какой процент водообмена имеет Общественный в соотношении с Желявским?
- Это зависит от вида паводка, уровня подъема Дуная и многого другого. В любом случае, Общественный имеет явное преимущество, я бы даже сказал, большая часть воды поступает через этот канал. Считаю, что, если завести воду в плавни, то вопрос наполнения Катлабуха отпадет.
Ну, и несколько слов об озере Сафьяны: насколько повлияла на водообмен существующая дамба?
- Она изменила все. В настоящее время водообмен происходит через две трубы по метру в диаметре. Для такого озера этого явно недостаточно. Полноценно вода из Сафьян тоже не сливается. Выход только в том, чтобы сделать прорези в дамбе.
Спасибо большое за информацию.
02.03.2018    Снежана Стрепетова
 
Позачергове засідання комісії з питань ТЕБ та НС Облдержадміністрації Друк

27 лютого 2018 року в м. Одеса фахівці управління прийняли участь у позачерговому засіданні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Одеської облдержадміністрації. На засіданні були розглянуті питання про вирішення проблемних питань, які можуть виникнути при погіршенні погодних умов та про невідкладні заходи щодо забезпечення безаварійного пропуску льодоходу, повені та дощових паводків у весняно-літній період 2018 року.

270218

 
<< Початок < Попередня 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Наступна > Кінець >>

Сторінка 9 з 19

Joomla inotur

Finland inotur picma
picma